Abiks kutsikaostjale

 

Kui oled otsustanud, et just cavalier sobib teie pere nõudmiste, elustiili ning temperamendiga, peab enne lõplikku otsuse tegemist veel paljutki kaaluma. Tuju ajel ostetud kutsikas võib hiljem põhjustada palju muret; parem on, kui tunded ei varjuta ostu tegemisel kainet mõstust, eriti kui tahad meeldivat kaaslast paljudeks aastateks. Milliseid omadusi sa oma kaaslase valikul hindaksid? Esita endale mõned küsimused, et hinnata oma nõudmisi ja eelistusi koerte suhtes, püüa lugeda valitud tõu kohta kõikvõimalikku kirjandust ning võimalusel külasta koertenäitusi. Kui oled ostmisest huvitatud, kohtad näitustel inimesi, kes võivad sulle tõust rääkida kõigis üksikasjades. Otsusta, kas soovid pidada lihtsalt kodust lemmikut, aretus- või näitusekoera. Kas soovid emast või isast? Kutsikat või täiskasvanut?

Kohusetundlikud kasvatajad püüavad alal hoida oma tõule soovitavat kvaliteeti, seega töötavad nad pidevalt selle kallal, et tõustandardile toetudes juba saavutatut parandada. Standard kirjeldab ideaalset koera ning ideaalilähedased koerad valitakse tavaliselt näitusekoerteks; need, kes pole selleks küllalt head, müüakse tavalisteks kodukoerteks. Pidage meeles, et kodukoertest puhtatõulised isendid ei ole mingil juhul halvema tervisega või vähem atraktiivsed kui näitusekoerad. Miks nad just kodukoerteks saavad on tingitud teatud iseärasustest (näiteks värvivead, valehambumus jms), mis näituseringis liigitatakse vigadeks. Sageli neid niinimetatud "vigasid" märkab vaid kogenud kasvataja või näitusekohtuniku silm. Tõustandardile vastavad, täiuslikuma välimusega koerad maksavad loomulikult rohkem - vaatamata sellele, et näivad olevat oma kodukoerteks liigitatud pesakonnakaaslastega peaaegu sarnased.

Parim on osta kutsikas asjatundlikult kasvatajalt, kes on ka edaspidi valmis aitama nii nõu kui jõuga. Kui tahad edaspidi oma koera või kasvatatud pesakonda näitusel esitada, osta igal juhul parim, mida hankida suudad. Säästad end hiljem liigsetest kulutustest ning pettumusest. Juhul, kui kutsikas on mõeldud lastele või sulle enesele seltsiks, võid endale lubada osta koer juhusliku kasvataja käest. Hind, mida maksad koera ostmisel on igal juhul väike võrreldes armastuse ja hoolega, mida koer vajab paljude aastate jooksul, mis ta teie peres elab. Selleks, et saada täpselt sellist koera, keda soovid, on mõnikord vaja broneerida kutsikas kaugelt varem, kui kutsikad sünnivad. Ära tee impulsiivset ostu ning vaata kindlasti koos kutsikatega ka nende ema. Eriti oluline, et ema oleks sõbraliku ja tasakaaluka iseloomuga. Vahel on võimalik kasvataja juures näha ka kutsikate isa, kuid see ei pruugi alati nii olla.

Vastutustundlikud kasvatajad valivad oma emasele paarituseks sobivaima isase, võttes arvesse temperamenti ja pärilike tegureid. Alati on oluline, et valid korralikult kasvatatud, terve ja heast sugupuust põlvneva kutsika. Kui see on ka üksnes kodune lemmik, avaldab tema taust (sugupuus esinevate koerte tervis), vanemate iseloom ja varasem hooldus väga suurt mõju sellele, milline koer kutsikast kasvab. Korralik kasvataja tagab kutsika ostjale koera tõutunnistuse, kasvatamise ja toitmisjuhendi, annab nõu ning on abiks ka siis, kui kutsikas on juba loovutatud.

Kui võimalik, räägi kasvatajaga, võimalusel külasta teda juba enne kutsikate sündimist, sel moel saad üle vaadata emase iseloomu, välimuse ja eeskätt käitumise. Kui kutsikad on juba sündinud, siis tavaliselt ei luba kasvataja neid võõrastel näha enne, kui kutsikad on saanud 4 nädalaseks, seda võimaliku nakatumise ärahoidmiseks.

Küsi nii palju kui suudad, eriti siis, kui sul pole varem koera olnud. Ole valmis vastama kasvtaja küsimustele enda kohta, nad tahavad teada palju sinu perest ja elustiilist. Arvesta, et kui sina soovid kindlasti head kutsikat, siis kasvataja soovib veenduda, et oled piisavalt hea kutsikat saamaks.

Võid ka käia koertenäitustel ja tutvuda kasvatajatega ning rääkida teiste cavalieriomanikega ning uurida, kust nemad oma koerad on ostnud.
NB! Vastutustundlikud kasvatajad loovutavad oma kutsikaid mitte varem kui 7-8 nädala vanuselt.
Kui oled kutsika ära ostnud, on esimeseks proovikiviks kodutee. Kutsikal võib hakata paha ja see on täitsa normaalne. Ümberkohanemine on kutsika jaoks raske ning algusaeg uues kodus väga tähtis. Väldi esimestel päevadel külalisi, las kutsikas kohaneb oma uue keskkonna ja uue perega. Kuidas kasvatada ja hooldada oma uut pereliiget loe siit. ......»»»

... tagasi