Kutsikas tuleb koju

 

Kasvataja juurest uude koju tulek on kutsika jaoks väga suur elumuutus. Pesakonnakaaslased ja ema on kadunud; võõras koht, inimesed, võõrad lõhnad põhjustavad kutsikale stressi, millele mõned kutsikad võivad reageerida kõhulahtisusega. Sellepärast peab, vähemalt esialgu andma kutsikale sama toitu, millega teda kasvataja juures toideti.
Kui toote kutsika koju, laske tal rahulikult tutvuda ruumidega, tema aseme ja mänguasjadega. Ärge tõstke kutsikat ootamatult seljatagant, samuti ärge lubage väikestel lastel teda tõsta. Üksainukegi mahapillamine võib kutsikat väga ehmatada, rääkimata sellest, et ta saab haiget. Ärge esimestel päevadel kasutage tolmuimejat või muud valjuhäälset kodumasinat kui kutsikas on selle lähedal. Vältige kutsikale järelejooksmist, see olukord võib talle tunduda ähvardavana. Kükitage põrandale ja meelitage kutsikas enda juurde, rääkides temaga kutsuvalt või pakkudes koertele mõeldud maiuspala.
Kutsikat ei tohi jätta üksinda diivani või voodi peale. Üldse on parem teda sinna mitte tõsta seni kuni ta ise diivanile ei pääse. Kui ta ise juba nii kõrgele hüpata suudab, siis oskab ta sealt ka maha tulla endale haiget tegemata. Kui kutsikas väljas olles kardab mingit eset, tuleks kartuse objektiga alati rahulikult tutvuda ja tõdeda see olevat ohutu. Muidu kutsikas arvab, et neid kartustäratavaid objekte on mujalgi ja muutub araks.
Kutsika vaimse arengu seisukohalt on eriti tähtis, et ta saaks puhata ja magada rahulikult alati siis, kui ta on väsinud ja seda ise tahab. Magavat kutsikat ei tohi häirida! Alles siis kui ta üles ärkab, võib temaga uuesti mängu alustada.
Kutsikat tuleb tõsta kahe käega, nii et üks käsi on rinna, teine pepu all.
Kindlasti igatseb kutsikas esimestel päevadel ja eriti öödel sünnikodu, ema ja õdede-vendade järele. Rahustage teda, rääkige lahke häälega ja silitage. Tavaliselt harjub kutsikas uue koduga paari päeva jooksul.
Alla 6 kuu vanust kutsikat ei tohi lasta sageli treppidest käia, see võib kahjustada luustiku arengut.

Kutsikat tuleb harjutada autosõiduga, võttes ta algul kaasa lühematele sõitudele ja hoides teda süles. Kui ta on autosõiduga harjunud, on ohutum panna kutsikas autosse spetsiaalse reisiboksiga (eriti kui peate kutsikaga üksinda sõitma). Algul harjutage kutsikat kodus boxiga, pange sinna mõni mänguasi või maiustus ja kutsikas hakkab meelsasti boxis magamas käima. Boxi uks on soovitav kodus eest ära võtta, nii saab kutsikas sinna soovi korral magama minna ja välja tulla kui tahab. Mingil juhul ei tohi boxi kasutada kutsika karistamiseks s.t. panna teda sinna kinni kui ta on pahandust teinud.

LIIKUMINE
Kutsikas rahuldab oma liikumisvajaduse mängides omaette või omanikuga. Kaelarihma, jalutusrihma ja näituserihmaga (kui te kavatsete edaspidi koertenäitustest osa võtta) peaks aga tutvust tegema võimalikult varakult. Esimene kaelarihm peab olema pehme ja elastne (nailonrihmad on sellepärast paremad kui nahkrihmad). Ärge pidage kutsikal toas kaelarihma kaelas, kindlasti ei tohi kaelarihma kaela jätta kui kutsikas on üksi kodus. Kutsikas võib kaelarihmapidi kusagile kinni jääda ja ennast ära kägistada. Pikale jalutuskäigule võib minna alles siis, kui kutsika kasvamine on lõppenud ehk umbes kuue kuu vanuselt. Enne seda on soovitav teha lühikesi jalutuskäike lähemas ümbruses, et kutsikas harjuks liikluse, teiste koerte ja linnakäraga. Jalutuskäike võib järk-järgult pikendada.

PUHTUSEPIDAMINE
Enamik kutsikaid on juba kasvataja juures õppinud, et ajaleht on see koht, kuhu pissi ja kaka tuleb teha. Kui toote kutsika koju, pange algul ajalehti erinevatesse kohtadesse tubades, harilikult valib kutsikas peagi endale kindla asjalkäimise koha. Kutsikal on alati häda peale ärkamist, peale söömist, peale mängu lõpetamist. Pange ta siis alati ajalehele ja kui ta sinna häda teeb, kiitke. Niipea kui kutsikal on tekkinud immuunsus (2 nädalat peale vaktsineerimist), hakake teda harjutama õues asjal käima. See kui kiiresti kutsikas õpib sees puhtust pidama, oleneb teie hoolikusest ja järjekindlusest. Kui kutsikas alati õue viia, kui tal häda on, õpib ta kiiresti toas puhtust pidama. Kui kutsikas on pikka aega üksi kodus ja on sunnitud häda tuppa tegema, võtab puhtuse pidamise õppimine tunduvalt rohkem aega.
Kui kutsikas pissib vaiba peale, tuleb see koht korralikult ära puhastada, sest kutsikas pissib meelsasti selle koha peale, kus juba on vastavad lõhnad ees. Sellepärast ei maksa ka ajalehte kohe iga loigu pärast ära vahetada, lõhn tuletab talle meelde, et see on pissimise koht.

KÕRVAD
Iga karvahoolduse ajal tuleks pilk heita ka koera kõrvadesse. Kui need on puhtad, ei ole põhjust hakata neid torkima. Kui kõrvalestal on mustust, tuleb see vati või pulgakese otsa kinnitatud vatiga ära pühkida. Iseäranis ettevaatlik peab olema, et mustus ei satuks sügavamale kõrva. Soovitav on kasutada spetsiaalseid koerte kõrvapuhastus-vahendeid. Kui kõrv punetab ja lõhnab halvasti, peab minema loomaarsti juurde, kes määrab ravi.
Söögiaegadel on spanjelikutsikale soovitav panna pähe "müts", siis ei saa kõrvad mustaks.


SILMAD
Terve koera silmad on puhtad ja selged ega vaja erihoolt. Kui koer hoiab silma kinni, pilgutab seda ja püüab käpaga aeg-ajalt kaabata, võib selle põhjuseks olla silma sattunud võõrkeha. Kui see pole silma vigastanud, aitab tavaliselt, kui leige keedetud veega võõrkeha silmast välja loputada. Silma võib tilgutada põletikuvastaseid tilku, mida saab apteegist. Mõnel koeral võib kogu aeg silmast nõret tulla. Kui sellega ei kaasne põletiku tunnuseid, nagu punetavad silmavalged, häiritud olek ja silmapilgutamine, ning nõre pole mädane, siis on see põhjustatud silma ehituse omapärast ja ei anna põhjust muretsemiseks. Sellisel koeral tuleb lihtsalt iga päev silmaaluseid vatiga niisutatud silmapuhastusvahendiga puhastada.

HAMBAD
Kutsika suhu peab vaatama tihti. Alguses vaid harjutamise mõttes, kuid 4-5 kuuselt kui kutsikas vahetab hambaid, peab olukorda pidevalt jälgima. Ka näituste pärast on vaja õpetada kutsikat suhtuma hammaste näitamisse rahulikult. Hammaste vahetus kulgeb tavaliselt probleemideta, kuid vanad kihvad võivad mõnikord liiga kaua kinni olla. Need tuleb lasta loomaarstil eemaldada, et uued kihvad saaksid kasvada õigesse kohta. Kutsikale on soovitav anda närida spetsiaalselt närimiseks mõeldud tooted (näiteks: kuivatatud - veise peanahk, liha pulgad, kõrvad jne jne) . Kutsikaga ei tohi mängida tirimismänge, see võib hambumuse ära rikkuda.

KÜÜNED
Koera küüsi tuleb lõigata regulaarselt. Kutsika küünte lõikamisel tuleb olla ettevaatlik. Koera küünes on veresoon ja kui küünt liiga palju lõigata, tekitab see valu ja verejooksu. Kutsika küüsi peaks lõikama tihti, iga 3-4 nädala tagant, aga hästi natuke korraga. Selle jaoks on soovitav osta koerte küünetangid.

PÄRAKUPAUNAD
Pärakupaunad asuvad pärakuaugu mõlemal pool "kella 4 ja 8 kohal" otse naha all ja avanevad pärakuaugu külgedele. Tavaliselt tühjenevad need kui koer kakab. Mõnel koeral need siiski ei tühjene ja põhjustavad koerale ebameeldivusi. Ta võib hakata tagumiku peal "sõitma", ilma nähtava põhjuseta kõrvu kratsima, sabajuurt nakitsema, seljalt karvu ära närima jms. Pärakupaunu on üsna lihtne tühjendada. Kui teie koeral on kalduvus pärakupaunu ise mitte tühjendada, laske loomaarstil või kogenud koeraomanikul näidata kuidas seda teha. Kui pärakupaunad ei tühjene, tekib pärakupaunte põletik, mis vajab arstiabi.

PESEMINE JA KARVAHOOLDUS
 Cavalier king charles spanielit tuleks pesta vastavalt vajadusele (kord kuus või harvem). Kasutage ainult koertele ettenähtud kvaliteetsampoone ja palsameid. Kui kasutate inimestele mõeldud tooteid, kasutage neid, mis on määratud kuivadele juustele või lastele. Jälgige, et koer pärast pesemist külma ei saaks. Soovitav on harjutada koera föönitamisega, fööni õhk ei tohi olla liiga kuum, see kahjustab karva. Kord nädalas kammige koera karv korralikult läbi, eriti kõrvad ja kõrvatagused, sinna võib muidu hõlpsasti pulste tekkida.
Cavalieri karva kammimiseks on kõige parem kasutada tihedate piidega metallkammi. Hari (harjastega spetsiaalne koertehari) on samuti vajalik. Harjamine parandab naha verevarustust ja muudab karva kenasti läikivaks.
Kutsikas on soovitav tõsta karvahoolduse ajaks lauale, mis on libisemise vältimiseks kaetud tekiga. Nii harjub kutsikas laual olemisega. Kui te kavatsete oma kutsikat hiljem näitustel esitada, harjutage laual näituseasendis seismist.

MÄNGUASJAD
Cavalieri kutsikas on energiline ja aktiivne. Ajaviiteks on talle tarvis mänguasju, mida võib närida niipalju kui tahtmist on, siis jätab ta tavaliselt ka keelatud asjad rahule. Koeratarvete poest saab igasuguseid toredaid asju, kuid koduntki võib üht-teist leida. Näit. vana nahkkinnas, laste vanad mänguasjad, mille küljest ei tohi lahti tulla ohtlikke, teravaid tükke, mida kutsikas võib alla neelata (mänguloomade silmad ja ninad!). Ohtlikud on ka konstruktorite väikesed osad, kummist ja plastikust mänguasjad, mille küljest kutsikas võib tükke närida ja alla neelata. Nendest asjadest, mida saab osta, on parimad tugevast kummist mänguasjad, pallid ja kunstkondid. Kõige ohutumad on suured kondikujulised kunstkondid. Väikesed sõlmelised kunstkondid ja närimissussid võivad olla ohtlikud. Kui kutsikas hakkab nende tükke alla neelama, võib tükk kurku kinni jääda ja kutsikas võib lämbuda. Kui kutsikas jääb üksi koju, andke talle ainult ohutuid mänguasju.

OHTLIKUD ASJAD
Elektrijuhtmed, neid närides võib saada surmava elektrilöögi.
Tühjad purgid ja plastikaatkotid, millesse peadpidi sisse ronides võib lämbuda.
Mürgised toataimed, ravimid, pesuvahendid, seebid.
Nõelad ja kõik teravad esemed.
Kutsikas on nagu väike laps, kes kõike uut tahab proovida keele ja hammastega, seepärast ärge jätke talle kättesaadavale midagi, mille tundmaõppimine võiks tema tervise ja elu ohtu seada. Kui jätate kutsika üksi koju, on parem jätta ta ühte tuppa või kööki, kust on kõik talle ohtlikud asjad ära koristatud. Jätke kutsikale mõned mänguasjad ja närimiskont. Vaadake, et ei oleks rippuvaid laudlinu, juhtmeid, väikesi konte.

TEISED KOERAD
Kui vaktsineerimised on tehtud, tuleb aeg teha tutvust ümbruskonna teiste koertega. Koeramaailma käitumisreeglid ütlevad, et kutsikale ei või teha paha. Seda tasuks ära kasutada. Täiskasvanud koer, kes võib-olla ei salli võõrast täiskasvanud koera, võtab kutsika omaks ja tunnistab teda ka täiskasvanuna.
Vastutulevaid koeri tuleks rahulikult tervitada. Võõra koera suhtes tuleks siiski olla ettevaatlik - võib-olla ta ei tunne käitumisreegleid. Enamik spanjeleid on loomu poolest väga julged, jälgige, et võõrad tigedad koerad neid ei kahjustaks.

PAHANDUSE TEGEMINE
Kutsikat saab kõige paremini pahategudelt eemale juhtida, kui teda meelitada mängima oma mänguasjadega. Nii kiita kui laita tuleb vahetult kohe, kui selleks on põhjust - minuti pärast on juba liiga hilja midagi öelda või teha. Pissiloikude ja kaka pärast vales kohas ei tohi kutsikat karistada. Kui te keelate kutsikat ja ta ei kuuletu, võtke veeprits (näiteks tühi nõudepesuvahendi pudel, mis on veega täidetud) ja pritsige teda, kui ta midagi keelatut teeb. Käega ei tohi kutsikat lüüa, käsi on silitamiseks. Tavaliselt piisab karmi häälega "EI" ütlemisest.

KIRBUD
Koerad võivad saada teistelt koertelt või ka õuest kirbud. Kui märkate, et koer end kratsib, otsige ta kasukas kohe korralikult läbi. Kui leiate kirpe, tuleb koer kohe kirbusampooniga puhtaks pesta. Kui on oht, et ta võib uuesti kirbud saada, siis on kõige parem kasutada "Frontline". Pulverisaatorist pihustades töödelda koera karv korralikult läbi. See aitab ka puukide vastu.

SOTSIALISEERUMINE
Selleks, et koer kõigis elus ettetulevates olukordades hästi käituks, peab teda harjutama erinevate inimeste, teiste koerte, linnakära ja liiklusega. Vanus 7 kuni 14 nädalani on otsustava tähtsusega, seda eriti suhetes inimesega. Sellel ajavahemikul peaks vältima igasuguseid negatiivseid kogemusi, need võivad mõjutada kutsika käitumismalle kogu eluks. Kutsika õppimisvõime on selles eas suur. Teda tuleb palju kiita ja julgustada, selleks et soovitavat käitumist kinnistada. Keelata tuleb rahulikult, aga kindla häälega. Kutsika peale karjuda või teda lüüa, ei tohi mingil juhul, muidu muutub ta araks ja ebakindlaks. Jälgige, et väikesed lapsed teda ei ehmataks või haiget ei teeks, muidu kardab ta eluaeg lapsi. Tutvustage kutsikale erinevaid inimesi (mehi, naisi, lapsi) ja teisi sõbralikke koeri. See, milliseid kogemusi saab kutsikas selles eas, mõjutab tema käitumist kogu eluks.
Selles vanuses peaks kutsikale võimalikult palju uusi kogemusi võimaldama. Kuna vaktsineerimised ei ole selles eas veel lõppenud, tuleb kutsikat süles õue viia, et tema maailmapilti avardada.

VAKTSINEERIMINE
Esimest korda peaks kutsikat vaktsineerima 5-valentse vaktsiiniga 10-12 nädalaselt. Varasem vaktsineerimine ei ole soovitav kui kutsikate ema oli vaktsineeritud. Kui ta seda on, kaitseb emalt saadud immuunsus kutsikat 10-12 nädala vanuseni. Teist korda peab vaktsineerima kuu peale esimest vaktsineerimist.
2 nädalat peale esimest vaktsineerimist võib kutsikat õue viia, võõraste koertega on parem teda siiski mitte enne kohtuda lasta kui ka teine vaktsineerimine on tehtud.
Edaspidine vaktsineerimine vastavalt arsti poolt määratud ajal, mis pannakse kirja koera lemmiklooma passi. Ärge unustage teha ussikuuri alati 10 -14 päeva enne vaktsineerimist.
 
Kui teil tekib kutsikaga probleeme, pöörduge kohe pesakonna kasvataja poole.

...tagasi